Impotencja – objawy, które powinny wzbudzić czujność

Impotencja - objawy

Impotencja u mężczyzn staje się coraz powszechniejszym problemem. Kluczem do odzyskania pełnej sprawności płciowej jest właściwe rozpoznanie objawów choroby już we wczesnym etapie jej wystąpienia. Impotencja, nazywana też niemocą płciową i zaburzeniami erekcji, to dysfunkcja seksualna, przejawiająca się brakiem możliwości osiągnięcia wzwodu w stopniu, który umożliwiłby odbycie stosunku seksualnego, satysfakcjonującego obie strony.
Nawigacja:

Problemy z impotencją objawiają się bardzo podobnie w każdym przypadku

Podstawowym i właściwie jedynym objawem, wskazującym na impotencję, jest nieprawidłowa erekcja prącia, która uniemożliwia odbycie stosunku seksualnego. Samo pojęcie nieprawidłowej erekcji warto jednak rozbić na czynniki pierwsze. Może to bowiem oznaczać zarówno całkowity brak wzwodu, jak i tzw. miękką erekcję, czyli o sile uniemożliwiającej penetrację. Zaburzenia erekcji objawiają się także utratą wzwodu podczas stosunku. Każdy z wyżej wymienionych przypadków powinien wzbudzać czujność, nie oznacza to jednak, że problemy z erekcją zawsze oznaczają impotencję.

Impotencja w młodym wieku

Wbrew powszechnie panującej opinii, problem nie dotyczy wyłącznie dojrzałych mężczyzn. Tak naprawdę, impotencja w młodym wieku nie jest zjawiskiem niezwykłym czy rzadko spotykanym. Należy także podkreślić, że nie jest to problem charakterystyczny wyłącznie dla mężczyzn. Impotencja u kobiet jest częstą przypadłością, która objawia się problemami z osiągnięciem podniecenia seksualnego i orgazmu, uczuciem dyskomfortu lub bólem w trakcie penetracji oraz spadek libido i zainteresowania seksem.

Impotencja psychogenna

W trakcie wywiadu lekarskiego bardzo często okazuje się, że przyczyną zaburzeń erekcji są względy natury psychicznej, nie fizycznej. Jest to tzw. impotencja psychogenna, charakterystyczna przede wszystkim dla mężczyzn w młodym wieku. W takim przypadku, charakterystyczne objawy to:

  • nagły początek problemów ze wzwodem,
  • zaniki erekcji w określonych sytuacjach,
  • brak kłopotów ze wzwodem podczas masturbacji,
  • pojawiające się spontanicznie erekcje i poranne wzwody.

Jeżeli problem ma podłoże organiczne, potencja zanika stopniowo, a problemy najczęściej uwidaczniają się w starszym wieku. W takim przypadku, poranne erekcje przestają występować, choć sama ejakulacja jest możliwa, przy odpowiedniej stymulacji seksualnej.

Brak wzwodu nie zawsze wskazuje na trwałe problemy

Mówi się, że niemoc przynajmniej raz dopadnie każdego mężczyznę i nie ma w tym ani krzty przesady. Winę za taki stan rzeczy można obarczyć zmęczenie, stres, spożyty alkohol. Organizm ludzki to bardzo złożony mechanizm, który składa się z wielu połączonych ze sobą trybów – gdy zawiedzie jeden, odbije się to na drugim. Jeżeli wykonujesz stresującą pracę i często zdarza się, że Twój sen trwa zbyt krótko, może zdarzyć się, że “nie podołasz wyzwaniu”, jednak nie należy robić z tego problemu. W tym miejscu zaczyna się bardzo istotna rola partnerki, która w takiej chwili powinna być oparciem dla swojego mężczyzny.

Jeżeli jednak problem zacznie się powtarzać lub rozpoczął się nagle i nie ustępuje, należy koniecznie zasięgnąć porady seksuologa lub urologa. Wczesna diagnoza i podjęcie właściwego leczenia pozwoli przywrócić sprawność płciową, umożliwiającą odbywanie satysfakcjonujących stosunków.

Źródła:
  1. Seks na wysokich obcasach 2, Alicja Długołęcka, Paulina Reiter, 2016, Agora SA, ISBN: 9788326824104
  2. Erectile Dysfunction: Issues in Current Pharmacotherapy, Alvaro Morales, CRC Press, 1999, ISBN: 190186524X, 9781901865240