Problemy z erekcją dotykają co drugiego mężczyzny

Co to jest erekcja?

Współżycie seksualne jest jedną z najważniejszych sfer w każdym związku. Priorytetem dla mężczyzny jest jak najlepsze zaspokojenie swojej partnerki i dostarczanie jej wielu przyjemności ze zbliżeń. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie erekcja, a więc gotowość członka do penetracji. Czym dokładnie jest erekcja, co ma na nią wpływ? Jakie są najczęstsze przyczyny braku erekcji? 
Nawigacja:

Fala problemów z erekcją

Szczególnie ważnym momentem w życiu mężczyzny jest pierwszy stosunek z partnerką. Od tego, jak będzie wyglądał, często zależy jego późniejsze postrzeganie współżycia. Nieudany pierwszy raz często rzutuje bardzo negatywnie na późniejsze doświadczenia seksualne. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pierwszy stosunek odbyć z kobietą, którą darzy się uczuciem (z wzajemnością), a także znać swoją fizjologię.

Czym jest erekcja, która pozwala na akt seksualny?

Erekcja, zwana również wzwodem, to powiększenie, wydłużenie, stwardnienie oraz uniesienie się do góry męskiego członka, co pozwala na odbycie stosunku płciowego. Uniesienie członka możliwe jest dzięki kości łonowej. Przesunięciu ulega napletek, odsłonięta zostaje żołądź, która we wzwodzie czerwienieje i powiększa się. W stanie spoczynku wielkość członków jest kwestią indywidualną, zaś we wzwodzie u większości przybierają podobne wymiary. Erekcja możliwa jest dzięki budowie członka: składa się on z dwóch ułożonych równolegle do siebie ciał jamistych i ciała gąbczastego, otaczające przebiegającą przez środek prącia cewkę moczową. Ciała jamiste to gąbczasta tkanka otoczona grubą osłonką. Do erekcji dochodzi wskutek regulacji napływu i odpływu krwi z ciał jamistych, dzięki specjalnym mechanizmom. Warunkują one bardzo szybkie, niemal błyskawiczne wypełnianie członka krwią, co sprawia, że staje się on grubszy i sztywny.

Zaburzenia erekcji – przyczyny sięgają głębiej niż się wydaje

Dość częstym problemem dotykających mężczyzn bez względu na wiek, są zaburzenia erekcji. Niezdolność do wzwodu członka podczas intymnej sytuacji z kobietą, dla wielu mężczyzn jest osobistą tragedią. Jest to problem niezwykle wstydliwy, powodujący zamykanie się w sobie oraz znaczne obniżenie poczucia własnej wartości. Przyczyny zaburzeń erekcji mogą być różne – najczęściej stoją za tym ogólne choroby, takie jak nadciśnienie, cukrzyca, nerwica, zaburzenia pracy tarczycy lub nerek, a także miażdżyca. Równie często problemy z potencją powodują zaburzenia na tle psychicznym: długotrwały stres, znaczne obniżenie poczucia własnej wartości, traumatyczne przeżycie lub nadmierne skupienie na tym, aby jak najlepiej wykazać się przed partnerką.

Należy pamiętać o tym, że przejściowe problemy ze wzwodem nie oznaczają tego, że mężczyzna nagle stał się impotentem. W przypadku nawracających problemów, koniecznie należy zgłosić się do seksuologa – pomoże on ustalić przyczynę zaburzeń, a następnie dobierze odpowiednią terapię. Najczęściej wystarczające okazuje się porzucenie złych nawyków, takich jak używki czy niedobór snu. Jeśli problemy tkwią w psychice, zaleca się terapię: indywidualną lub partnerską. Najważniejsze jest jednak to, by pomimo wstydu, nie zwlekać z rozmową z lekarzem. Im dłużej odwleka się podjęcie terapii, tym dłużej ona trwa.

Źródła:
  1. Impotencja: wszechstronny poradnik dla lekarzy, Alain Gregoire (psychiatra)John P. Pryor, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1994, ISBN: 8320018536, 9788320018530
  2. Impotence: How to Overcome Impotence?, Priyantha Hettiarachchi, Booksmango, 2012, ISBN: 6162221873, 9786162221873