Leczenie impotencji – przyczyny problemów z erekcją i metody leczenia

Jak leczyć impotencję?

Aktywność seksualna i udane współżycie intymne z partnerką to dla wielu mężczyzn jedna z priorytetowych spraw. Niestety z różnych powodów, u wielu panów (niezależnie od wieku) pojawiają się problemy z potencją. Dla wielu z nich jest to sprawa niezwykle wstydliwa, przez którą zaczynają unikać zbliżeń, rujnując w ten sposób związek – partnerka bardzo często nie wie o powodach takiego zachowania. Mężczyźni wstydzą się również wybrać ze swoją przypadłością do lekarza, obawiając się szczerej rozmowy i przyznania do zaburzeń. Tymczasem impotencja to dość częsty problem, który pozostawiony sam sobie, powodować będzie coraz większe pogrążanie się mężczyzny w swojej rozpaczy. Czym jest impotencja? Jak ją leczyć?
Nawigacja:

Jak leczyć impotencję?

Udane życie seksualne to dla większości mężczyzn jedna z najistotniejszych kwestii dotyczących ich związku. Problemy z erekcją błyskawicznie niszczą poczucie własnej wartości i pogrążają w odmętach rozpaczy, często skutecznie rujnując psychikę i powodując wycofanie z życia intymnego. Dla wielu panów to temat niezwykle wstydliwy, podważający ich męskość, dlatego niechętnie o nim rozmawiają. Natarczywe myśli spędzające sen z powiek, wstyd przed samym sobą oraz partnerką, a także zaburzenie poczucia własnej męskości to niebezpieczna mieszanka, prowadząca do błędnego koła, z którego samodzielne wyjście jest bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. Szacuje się, że na zaburzenia potencji cierpi aż 150 mln mężczyzn na całym świecie, z czego aż 1,5 mln to Polacy. Najczęstsze przyczyny impotencji to:

 • różne choroby, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby nerek, tarczycy, a także miażdżyca
 • problemy leżące w psychice.

Impotencja – przyczyny

Jeśli problem pojawił się nagle, bardzo prawdopodobne jest to, że stoją za nim przyczyny psychiczne: stres, traumatyczne przeżycie, kłótnie w związku czy nagłe podważenie własnej samooceny. Przy zaburzeniach na tle psychicznym zwykle nocne i poranne wzwody występują normalnie, podobnie jak możliwa jest erekcja podczas masturbacji. Szczerza rozmowa z lekarzem jest podstawą do rozwiązania problemu – określenie i zniwelowanie przyczyny jest bowiem konieczne do zażegnania problemu. Na zaburzenia erekcji często wpływ ma także dieta, używki i tryb życia. Zgubna jest dieta wysokotłuszczowa, przyczyniająca się do rozwoju miażdżycy. Stres związany z problemami z zaspokojeniem partnerki dodatkowo wpływa negatywnie na wzwód.

Leczenie impotencji 

Podstawowym warunkiem umożliwiającym pozbycie się problemu impotencji, jest akceptacja i zrozumienie problemu, a także otwarcie na pomoc. W niektórych przypadkach wystarczająca okazuje się zmiana diety, odstawienie używek, lub uspokojenie zszarganych nerwów. Do metod leczenia impotencji zalicza się również seanse psychoterapii indywidualnej lub partnerskiej, aby pomóc odblokować psychikę i zwalczyć źródło lęków. Zaburzenia impotencji nie są sytuacją beznadziejną, a odpowiednie podejście do problemu pomaga w największym stopniu go rozwiązać. Zacząć należy niewątpliwie od wizyty u seksuologa i szczerej rozmowy. Pomoże to określić przyczyny zaburzeń i dobrać odpowiednią metodę terapii. Jeśli problem uwarunkowany jest przyczynami organicznymi, pomocne okazują się środki farmakologiczne.

Pamiętaj!

Stosowanie środków na potencję, w postaci dostępnych suplementów diety, powoduje tylko chwilowe rozwiązanie problemu, bez likwidacji przyczyny. Warto pamiętać o tym, że im dłuższy czas zwlekania z wizytą, tym dłuższa jest późniejsza terapia.

Źródła:
 1. Zaburzenia seksualne w praktyce ogólnolekarskiej, Zbigniew Lew-Starowicz, Termedia, ISBN: 83-89825-00-7
 2. Zdrojewicz Z., Wiśniewska A. Rola cynku w seksualności mężczyzn., Adv. Clin. Exp. Med. 2005; 14: 1295–1300

14 Komentarzy do Leczenie impotencji – przyczyny problemów z erekcją i metody leczenia

 1. bond007 pisze:

  Na problemy z impotencją najprościej jest po prostu udać się do lekarza i wyeliminować wszelkie niebezpieczne podłoza i elementy. Wówczas mamy prostą drogę do wyboru specyfików, które mogą nam w jakiś sposób pomóc.

 2. andrzejT pisze:

  Ja nie lubię tych suplementów diety różnych bo trzeba to albo brać cały czas już albo pilnować, żeby wziąć godzinę przed itd. Jak dla mnie to nic to nie jest warte

 3. Bronek pisze:

  Wie ktoś może czy są jakieś zioła skuteczne na problemy z potencją?

 4. davo pisze:

  Fajny tekst, właśnie czegoś takiego szukałem

 5. Piotr pisze:

  Od 2 lat miewałem problemy z potencją, bardzo długo wstydziłem się wizyty u lekarza, ale w końcu po namowach żony się zdecydowałem. I całe szczęście, bo dzięki kuracji jaką prowadzę od miesiąca moja kondycja seksualna naprawdę zauważalnie się poprawia. Chciałbym polecić wszystkim facetom, którzy się wahają i nie mogą się zdecydować do odwiedzenia lekarza, że warto!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sześć × = 18