Leczenie impotencji – przyczyny problemów z erekcją i metody leczenia

Jak leczyć impotencję?

Aktywność seksualna i udane współżycie intymne z partnerką to dla wielu mężczyzn jedna z priorytetowych spraw. Niestety z różnych powodów, u wielu panów (niezależnie od wieku) pojawiają się problemy z potencją. Dla wielu z nich jest to sprawa niezwykle wstydliwa, przez którą zaczynają unikać zbliżeń, rujnując w ten sposób związek – partnerka bardzo często nie wie o powodach takiego zachowania. Mężczyźni wstydzą się również wybrać ze swoją przypadłością do lekarza, obawiając się szczerej rozmowy i przyznania do zaburzeń. Tymczasem impotencja to dość częsty problem, który pozostawiony sam sobie, powodować będzie coraz większe pogrążanie się mężczyzny w swojej rozpaczy. Czym jest impotencja? Jak ją leczyć?

Jak leczyć impotencję?

Udane życie seksualne to dla większości mężczyzn jedna z najistotniejszych kwestii dotyczących ich związku. Problemy z erekcją błyskawicznie niszczą poczucie własnej wartości i pogrążają w odmętach rozpaczy, często skutecznie rujnując psychikę i powodując wycofanie z życia intymnego. Dla wielu panów to temat niezwykle wstydliwy, podważający ich męskość, dlatego niechętnie o nim rozmawiają. Natarczywe myśli spędzające sen z powiek, wstyd przed samym sobą oraz partnerką, a także zaburzenie poczucia własnej męskości to niebezpieczna mieszanka, prowadząca do błędnego koła, z którego samodzielne wyjście jest bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. Szacuje się, że na zaburzenia potencji cierpi aż 150 mln mężczyzn na całym świecie, z czego aż 1,5 mln to Polacy. Najczęstsze przyczyny impotencji to:

 • różne choroby, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby nerek, tarczycy, a także miażdżyca
 • problemy leżące w psychice.

Impotencja – przyczyny

Jeśli problem pojawił się nagle, bardzo prawdopodobne jest to, że stoją za nim przyczyny psychiczne: stres, traumatyczne przeżycie, kłótnie w związku czy nagłe podważenie własnej samooceny. Przy zaburzeniach na tle psychicznym zwykle nocne i poranne wzwody występują normalnie, podobnie jak możliwa jest erekcja podczas masturbacji. Szczerza rozmowa z lekarzem jest podstawą do rozwiązania problemu – określenie i zniwelowanie przyczyny jest bowiem konieczne do zażegnania problemu. Na zaburzenia erekcji często wpływ ma także dieta, używki i tryb życia. Zgubna jest dieta wysokotłuszczowa, przyczyniająca się do rozwoju miażdżycy. Stres związany z problemami z zaspokojeniem partnerki dodatkowo wpływa negatywnie na wzwód.

Leczenie impotencji 

Podstawowym warunkiem umożliwiającym pozbycie się problemu impotencji, jest akceptacja i zrozumienie problemu, a także otwarcie na pomoc. W niektórych przypadkach wystarczająca okazuje się zmiana diety, odstawienie używek, lub uspokojenie zszarganych nerwów. Do metod leczenia impotencji zalicza się również seanse psychoterapii indywidualnej lub partnerskiej, aby pomóc odblokować psychikę i zwalczyć źródło lęków. Zaburzenia impotencji nie są sytuacją beznadziejną, a odpowiednie podejście do problemu pomaga w największym stopniu go rozwiązać. Zacząć należy niewątpliwie od wizyty u seksuologa i szczerej rozmowy. Pomoże to określić przyczyny zaburzeń i dobrać odpowiednią metodę terapii. Jeśli problem uwarunkowany jest przyczynami organicznymi, pomocne okazują się środki farmakologiczne.

Pamiętaj!

Stosowanie środków na potencję, w postaci dostępnych suplementów diety, powoduje tylko chwilowe rozwiązanie problemu, bez likwidacji przyczyny. Warto pamiętać o tym, że im dłuższy czas zwlekania z wizytą, tym dłuższa jest późniejsza terapia.

Źródła:
 1. Zaburzenia seksualne w praktyce ogólnolekarskiej, Zbigniew Lew-Starowicz, Termedia, ISBN: 83-89825-00-7
 2. Zdrojewicz Z., Wiśniewska A. Rola cynku w seksualności mężczyzn., Adv. Clin. Exp. Med. 2005; 14: 1295–1300

14 Komentarzy do Leczenie impotencji – przyczyny problemów z erekcją i metody leczenia

 1. bond007 napisał(a):

  Na problemy z impotencją najprościej jest po prostu udać się do lekarza i wyeliminować wszelkie niebezpieczne podłoza i elementy. Wówczas mamy prostą drogę do wyboru specyfików, które mogą nam w jakiś sposób pomóc.

 2. andrzejT napisał(a):

  Ja nie lubię tych suplementów diety różnych bo trzeba to albo brać cały czas już albo pilnować, żeby wziąć godzinę przed itd. Jak dla mnie to nic to nie jest warte

  • przemek napisał(a):

   No właśnie dlatego przeżuciłem się na Vigrogan bo po prostu stosuje się go miesiąc, dwa a potem efekty utrzymują się już na bardzo długi okres. Zaskoczyłem się, bo poprzednie preparaty faktycznie dzialały tylko na chwilę, albo były niewygodne w stosowaniu.

 3. Bronek napisał(a):

  Wie ktoś może czy są jakieś zioła skuteczne na problemy z potencją?

 4. davo napisał(a):

  Fajny tekst, właśnie czegoś takiego szukałem

 5. Piotr napisał(a):

  Od 2 lat miewałem problemy z potencją, bardzo długo wstydziłem się wizyty u lekarza, ale w końcu po namowach żony się zdecydowałem. I całe szczęście, bo dzięki kuracji jaką prowadzę od miesiąca moja kondycja seksualna naprawdę zauważalnie się poprawia. Chciałbym polecić wszystkim facetom, którzy się wahają i nie mogą się zdecydować do odwiedzenia lekarza, że warto!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *