Impotencja – objawy, które powinny wzbudzić czujność

Impotencja - objawy

Impotencja u mężczyzn staje się coraz powszechniejszym problemem. Kluczem do odzyskania pełnej sprawności płciowej jest właściwe rozpoznanie objawów choroby już we wczesnym etapie jej wystąpienia. Impotencja, nazywana też niemocą płciową i zaburzeniami erekcji, to dysfunkcja seksualna, przejawiająca się brakiem możliwości osiągnięcia wzwodu w stopniu, który umożliwiłby odbycie stosunku seksualnego, satysfakcjonującego obie strony.
Nawigacja:

Problemy z impotencją objawiają się bardzo podobnie w każdym przypadku

Podstawowym i właściwie jedynym objawem, wskazującym na impotencję, jest nieprawidłowa erekcja prącia, która uniemożliwia odbycie stosunku seksualnego. Samo pojęcie nieprawidłowej erekcji warto jednak rozbić na czynniki pierwsze. Może to bowiem oznaczać zarówno całkowity brak wzwodu, jak i tzw. miękką erekcję, czyli o sile uniemożliwiającej penetrację. Zaburzenia erekcji objawiają się także utratą wzwodu podczas stosunku. Każdy z wyżej wymienionych przypadków powinien wzbudzać czujność, nie oznacza to jednak, że problemy z erekcją zawsze oznaczają impotencję.

Impotencja w młodym wieku

Wbrew powszechnie panującej opinii, problem nie dotyczy wyłącznie dojrzałych mężczyzn. Tak naprawdę, impotencja w młodym wieku nie jest zjawiskiem niezwykłym czy rzadko spotykanym. Należy także podkreślić, że nie jest to problem charakterystyczny wyłącznie dla mężczyzn. Impotencja u kobiet jest częstą przypadłością, która objawia się problemami z osiągnięciem podniecenia seksualnego i orgazmu, uczuciem dyskomfortu lub bólem w trakcie penetracji oraz spadek libido i zainteresowania seksem.

Impotencja psychogenna

W trakcie wywiadu lekarskiego bardzo często okazuje się, że przyczyną zaburzeń erekcji są względy natury psychicznej, nie fizycznej. Jest to tzw. impotencja psychogenna, charakterystyczna przede wszystkim dla mężczyzn w młodym wieku. W takim przypadku, charakterystyczne objawy to:

 • nagły początek problemów ze wzwodem,
 • zaniki erekcji w określonych sytuacjach,
 • brak kłopotów ze wzwodem podczas masturbacji,
 • pojawiające się spontanicznie erekcje i poranne wzwody.

Jeżeli problem ma podłoże organiczne, potencja zanika stopniowo, a problemy najczęściej uwidaczniają się w starszym wieku. W takim przypadku, poranne erekcje przestają występować, choć sama ejakulacja jest możliwa, przy odpowiedniej stymulacji seksualnej.

Brak wzwodu nie zawsze wskazuje na trwałe problemy

Mówi się, że niemoc przynajmniej raz dopadnie każdego mężczyznę i nie ma w tym ani krzty przesady. Winę za taki stan rzeczy można obarczyć zmęczenie, stres, spożyty alkohol. Organizm ludzki to bardzo złożony mechanizm, który składa się z wielu połączonych ze sobą trybów – gdy zawiedzie jeden, odbije się to na drugim. Jeżeli wykonujesz stresującą pracę i często zdarza się, że Twój sen trwa zbyt krótko, może zdarzyć się, że “nie podołasz wyzwaniu”, jednak nie należy robić z tego problemu. W tym miejscu zaczyna się bardzo istotna rola partnerki, która w takiej chwili powinna być oparciem dla swojego mężczyzny.

Jeżeli jednak problem zacznie się powtarzać lub rozpoczął się nagle i nie ustępuje, należy koniecznie zasięgnąć porady seksuologa lub urologa. Wczesna diagnoza i podjęcie właściwego leczenia pozwoli przywrócić sprawność płciową, umożliwiającą odbywanie satysfakcjonujących stosunków.

Źródła:
 1. Seks na wysokich obcasach 2, Alicja Długołęcka, Paulina Reiter, 2016, Agora SA, ISBN: 9788326824104
 2. Erectile Dysfunction: Issues in Current Pharmacotherapy, Alvaro Morales, CRC Press, 1999, ISBN: 190186524X, 9781901865240

12 Komentarzy do Impotencja – objawy, które powinny wzbudzić czujność

 1. karol pisze:

  U mnie powodem zaburzeń był głównie stres i niewłaściwy tryb życia. Zwolniłem, odpoczywałem więcej, zacząłem uprawiać sport. Mojej żonie również się to podobało, a nasze życie seksualne wróciło do normy. Niestety do czasu… tym razem to już nie stres a po prostu oznaka starzenia się i potrzebuję preparatu, który pomoże mi to naprawić. Testowałem już kilka, ale nic nie pomogło mi długotrwale, a nie chcę musieć pamiętać o tym, że godzinę przed muszę przyjmować jakąś tabletkę.

  • piotr11 pisze:

   Próbowałeś może Vigrogan Natural Enhancer? Polecam, działa bardzo szybko, długotrwale po zakończeniu terapi, stosuje się go codziennie przez miesiąc, dwa i po sprawie. Co ważne jest w 100% naturalny, więc jest bezpieczny. Tu możesz sobie o nim więcej poczytać, znalazłem jakiś artykuł ciekawy – https://men24.info/bg2/

 2. Karol pisze:

  Przede wszystkim to trzeba iść do lekarza i ustalić co jest przyczyną problemów

 3. Andrzej pisze:

  Mam problemy z erekcją od kilku lat i nie wiem co mam z tym zrobić. Żadne preparaty mi nie pomagają. Lekarz przepisał mi Viagrę, ale to trochę droga inwestycja, a poza tym nie specjalnie dobrze się po niej czuję. Macie jakieś pomysły? Ten Vigrogan jest na pewno warty spróbowania? Gdzie można go kupić w razie gdybym się zdecydował?

  • Damiano1592 pisze:

   Najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie, tam też można kupić. Mi też inne preparaty nie pomagały, a ten właśnie pomógł. Więc chyba warto spróbować. Zostawię Panu link do stronki – https://vigrogan.pl/

 4. Barca pisze:

  Ten Vigrogan gdzieś o nim czytałem, mówią że jest lepszy od tych wszystkich co reklamują w sieci i telewizji. Chyba zamówię paczkę, albo dwie.

 5. Jacca pisze:

  Ważne jest także odpowiednie dbanie o jadłospis i regularne ćwiczenia, ogólnie dbanie o dobrą kondycje

 6. Wiktor pisze:

  Ja od jakiegoś czasu stosuje Vigrogan i muszę przyznać, że początkowo nie wierzyłem w te wszystkie super pozytywne opinie, ale jednak są uzasadnione 🙂

 7. Artur pisze:

  Jestem już naprawdę zdesperowany, od kilku miesięcy mam problem ze wzwodem, moje kontakty z żoną mocno się pogorszyły nie wiem już co zrobić. Próbowałem już różnych środków dostępnych w aptece ale efekty są raczej niewielkie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzydzieści sześć − trzydzieści cztery =